ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Tvar č. 20/2004

22.12.04 | Skaven | Právě vychází

Poslední letošní číslo výtečného literárního časopisu.

Poslední letošní Tvar přináší rozhovory s básnířkou Boženou Správcovou, s prozaikem Vladimírem Pavlovičem, s Vladimírem Parálem - autorem právě zfilmovaných Milenců a vrahů a s Robertem Fulghumem.
Michal Bauer připomíná 100 let, které uplynuly od narození překladatele (mj. Sternea a Joycea) Aloyse Skoumala, na Jednu otázku odpovídá jihlavský lékař a básník Norbert Holub a Alois Burda se zamýšlí nad kvalitami knihy Vladimíra Pavloviče 89 míst k sedění.
Pavlína Hácová hodnotí 3 antologie britských autorek - skotských, velšských a irských -, které k letošnímu veletrhu Svět knihy vydalo nakladatelství One Woman Press. Dvojímu kritickému pohledu je podrobena kniha bratří Reynků a Aleše Palána: Kdo chodí tmami.
V Natáčkách, rubrice zfilmovaných literárních děl jsou tentokrát mapována mj. jména Václav Řezáč a Bohumil Říha. Prestižní místo Čtenáře poezie v posledním letošním čísle obsadil až doteď neviditelný literární vědec František Melichar.
V příloze TVARy stojí za pozornost Hvězdné války (epizoda Bitva o celebritánii) autora Tuláka Mlátičky.
Z Beletrie ve Tvaru najdete básně Ondřeje Hníka, Jiří Staňka, Viktorie Rybákové a Terezy Riedlbauchové. Studie Michala Svěráka se věnuje dílu H. P. Lovecrafta a Jan Nejedlý recenzuje filmovou podobu Páralových Milenců a vrahů.
Michal Jareš vybral úryvky k dalším dvěma svazkům z mladofrontovní edice Mladé cesty - Rudolf Matys: Tři ze dvou a Ludmila Kroužilová: Žíznivý archanděl, připomínáme výročí Jiřího Landy a Aleš Ýbr píše naposled a již z exilu na Bahamách.
Recenzovány jsou tyto knihy - Michal Viewegh: Vybíjená, Zbyněk Hejda: Cesta k Cerekvi, Viktorie Rybáková: Bílá růže na střence noci, Petr Sís: Strom života, Sue Townsendová: Inkognito, Martin Stejskal: Praga hermetica, Hubert Masařík: V proměnách Evropy, Karel V. Rais: Západ, Lenka Reinerová: Vůně mandlí a Petr Pustoryj: Den a noc

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 6

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866