ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Tvar č. 16/2004

06.10.04 | Skaven | Právě vychází

Příznivci Tvaru se mohou radovat, ministerstvo kultury se rozhodlo navýšit dotaci pro tento literárání obtýdeník, takže může nadále vycházet a vy si můžete prohlédnout stručný výtach z nejnovějšího čísla.

Šestnácté číslo Tvaru obsahuje rozhovory s básnířkou Inkou Machulkovou, souputnicí Václava Hraběte z Violy, dále s ústeckým prozaikem Martinem Fibigerem a básníkem a překladatelem Petrem Mikešem.
Dvojímu kritickému pohledu byla podrobena básnická kniha Boženy Správcové Požární kniha a Alois Burda píše o důsledcích čtení románu Václava Křístka Cesta na poledne.
Jan Jiroušek píše o J.Urzidilovi a J. Zrzavém a Lenka Housková ozřejmuje kontext vzniku českobudějovické skupiny Linie, jejíž výstava právě probíhá.
Z beletrie Tvar přináší ukázky z díla tří slovinských básnířek a nové básně Emila Boka a Inky Machulkové. Petra Adámek se ještě vrací k osobnosti a dílu Jiřího Veselského a na jednu otázku odpovídá Jakub Šofar.
Rubrika Natáčky tentokrát mapuje zfilmovaná díla dvou velikánů - Boženy Němcové a Jana Nerudy. Čtenářem poezie je Jiří J. K. Nebeský a edice TVARy přináší studii Daniely Iwashity O nedotknutelnsoti jednoho Demlova snu.
Miroslava Jílková srovnává Čapkova Hordubala a Jozovu Hanuli Květy Legátové a Martin Krýza připomíná první "velkou" sbírku Antonína Sovy - Realistické sloky.
Z recenzí na další svazek Mladých cest - Lití olova Josefa Peterky vybral Michal Jareš, Aleš Ýbr chce vychovat ty, kteří budou bubnovat na poplach, a Zlá ovce se těší na zmrzlé krtky.
Recenzovány jsou tyto knihy: Pavel Šrut. Veliký tůdle, Michal AJvaz: Sny gramatik, záře písmen, Martin Fibiger: Aussiger, Kobajaši Issa: Můj Nový rok, Lumír Mikulka: Tramp v komunismu, Jak Češi bojují. Výběr z Britských listů, I. B. Singer: Panství a Otokar Březina: Korespondence I-II

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 44

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866