ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Tvar č. 19/2004

18.11.04 | Skaven | Právě vychází

předpředposlední číslo výtečného literáráního čtrnáctideníku právě vychází!

Úvod 19. čísla Tvaru obstarává povídka Pouta od Marie Štichové, "Lizetky", jíž bylo věnováno první vydání Zbabělců J. Škvoreckého.
Dvojímu kritickému pohledu byla podrobena nová básnická kniha Lubora Kasala Bláznův dům a Alois Burda píše o románu Anny Zonové Za trest a za odměnu. Na Jednu otázku odpovídá básník a prozaik Pavel Řezníček.
Rozhovory tohoto čísla byly vedeny s lingvistkou Olgou Martincovou o Slovníku neologismů a s fotografem a básníkem Igorem Malijevským.
Ze čtenářského deníku patnáctiletého gymnazisty přetiskujeme "referát" o knize Václava Ryčla Pavilon č. 13 a Vladimír Novotný mapuje kutnohorskou edici První knížky, v níž vyšla i sbírka letošní laureátky Cena J. Ortena Marie Šťastná.
Povídky Petra Hrbáče a Kateřiny Tučkové, ukázku z nové prózy Richarda Ermla Bez lístosti, básně Kateřiny Rudčenkové a Martina Davida a soubor krátkých próz Daniela Micky v edici TVARy vyplňují položku beletrie.
V rubrice Natáčky zfilmovaných knih jsou mapována jména Ota Pavel, Karel Pecka, Karel Poláček ad. Čtenářem poezie je tentokrát básník Michal Šanda.
Z literární historie přinášíme vzpomínku na Loučení s Halasem od Michala Bauera, Gabriel Pleska polemizuje s reportáží z festivalu Poezie bez hranic.
O divadelní hře Pronásledování a umučení dr. Šaldy, jehož autor chtěl zůstat zahalen, píše autor, který je nepatrně neanonymní.
Michal Jareš vybral úryvky z recenzí na knihy Jindřicha Procházky Schodiště a Alana Federera Harlekýnovy milióny, připomínáme výročí Jana Otčenáška a Aleš Ýbr táhne svou karavanu dál, navzdory vlčímu vytí.

Recenzovány jsou tyto knihy:
Olivia Judsonová: Sexuální poradna dr. Tatiany pro všechna živá stvoření, August Strindberg: Hry II, Jan Čep: Před námi tma a mráz, Kang Čchoi-hwan - Pierre Rigoulot: Pchongjangská akvária, Tomáš Přibil: Pavouk, Francois Furet: Francouzská revoluce, 1. díl, John (Fire) Chromý Jelen - Richard Erdoes: Chromý jelen. Vyprávění siouxského medicinmana, Alena Nádvorníková: Anebo ne/Ou bien non a Jaroslav Med: Spisovatelé ve stínu.
Zlá ovce trénuje přespolní běh, Tvaru zbývají do dokončení 15. ročníku ještě dvě překážky, které hravě překoná - tedy až na ty věčné finance.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 4

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14774
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6451
autorů: 866