ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Tvar č. 18/2004

03.11.04 | Skaven | Právě vychází

Jistě jste ani nestačili přelouskat staré číslo a už je tady nový Tvar!

Nový Tvar přináší rozhovory s dvěma českými prozaiky - s Irenou Douskovou, autorkou mj. Hrdého Budžese - rozhovor doplňuje ukázka z nového rukopisu, a Markem Přibilem, debutujícím letos knihou Pavouk.
Dvojímu kritickému pohledu byla tentokrát podrobena druhotina Petry Hůlové Přes matný sklo, Alois Burda píše, jaká opravdu je druhotina Edgara Dutky Slečno, ras přichází, a Jedna otázka byla položena Vladimíra Páralovi, jehož Milenci a vrazi právě byli zfilmováni.
Miloslava Slavíčková je autorkou studie o vztahu Bohumila Hrabala k J. W. Goethovi, v rubrice zfilmovaných literárních děl došlo mj. na I. Olbrachta a J. Otčenáška. Čtenářem poezie je bzenecký všeuměl Jakub Grombíř.
Olomouckému Festivalu bez hranic je věnována nejen reportáž Lenky Houskové, ale jsou představeni i někteří z účastníků Slam poetry.
Z překladů je přítomna ukázka z knihy Solo Lovce Vrhač nožů a představena je letošní vítězka Ceny Jiřího Ortena - Marie Šťastná.
Michal Jareš napsal kritiku komiksu Petera Krupera vycházejícího z Kafkovy Proměny. Úryvky z dobových recenzí jsou připomenuty dva svazky mladofrontovních Mladých cest - Miroslava Filípková: Kdybych měla lva a Miloš Vodička: Vítr kolem tepen.
V edici TVARy je otištěna druhá část diskuz o vztahu astronomie a umění z roku 1980. Připomínáme výročí Naděždy Plíškové a Aleš Ýbr tvrdí: S vyššíma chromozomama to v politice ještě nikdo nikdy nikam nedotáhl!
Recenzovány jsou tyto knihy - Jaroslav Putík: Bláznův polštář, Jacques Derrida: Víra a vědění, Alexandr Solženicyn, Anton Pavlovič Čechov: Podvodníci z nouze, Luboš Příhoda: Promluvy do zdi, Martin A. Hansen: Lhář, Co si myslí andělíček (Dítě v české poezii), Cestou. Básnický almanach Welesu 2003, Radek Fridrich: Molchloch

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 3

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14774
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6451
autorů: 866