ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Tvar č. 15/2004

23.09.04 | Kačenka | Právě vychází

Nový literární Tvar je na světě

Tvar č. 15 přináší rozhovory s novinářkou Lidových novin a prozaičkou Renatou Kalenskou, s Tomášem Mazalem, autorem knihy Spisovatel Bohumil Hrabal a Ednou O´Brienovou, autorkou divadelní hry o Virginii Woolfové.
Dvojímu kritickému pohledu je tentokrát podrobena kniha slovenského autora Marka Vadase Prečo se smrtka smeje, Alois Burda hodnotí druhou prózu Petry Hůlové Přes matný sklo a na Jednu otázku odpovídá strakonický básník Jiří Staněk.
Alena Dvořáková napsala kritiku Bookerovou cenou ověnčeného románu Petera Careyho Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy a Robert Jánas hodnotí výstavu Jaroslava Valečky. Ivan Pfaff se zamýšlí nad úlohou "rozhlásků" Eduarda Basse a Aleš Haman porovnává kritiky Ferdinanda Peroutky a Václava Černého románu Zbabělci jubilanta Josefa Škvoreckého.
Z beletrie Tvar otiskuje básně z připravované knihy z pozůstalosti Václava Ryčla. V rubrice Natáčky o zfilmovaných literárních dílech jsou mj. mapována jména R. Medek, bratři Mrštíkové či V. Neff. Čtenář poezie je vizuální umělec Jiří David. V edici TVARy vychází Barunčina abeceda a další texty, napsané Janem Antonínem Nepomukem Moravou pro jeho dceru.
Jan Nejedlý jako doplněk k rozhovoru s T. Mazalem hodnotí jeho "hrabalovskou knihu" a Aleš Haman se v polemice vrací k článku Roberta Krumphanzla v Kritické příloze RR o knize Jana Lukeše Prozaická skutečnost. Dalším výročím těchto dní je 120 let uplynulých od narození Josefa Váchala - rozsáhlou vzpomínku napsala Marcela Mrázová. Jednou básní je připomenuto rovněž výročí Jiřího Koláře (nar. 1914) a Michal Jares vybral z ohlasů knihy Zbyňka Hejdy Všechna slast z mladofrontovní edice Mladé cesty.
Recenzovány jsou tyto knihy:
Josef Beránek, Jan Sokol: Nebát se a nekrást, Karel Šiktanc: Zimoviště, Erika Olahová: Nechci se vrátit mezi mrtvé, Putování a listování - od Šumavy k Novohradským horám, Ondřej Neff: Dvorana zvrhlosti, Vladislav Haluška: O božím Sidorkovi, Miloš Hoznauer: Cesta do hlubin kantorovy duše, Jacques Le Goff: Život v znamení histórie. Rozhovory s Marcom Heurgonom, Bratři Slívové: Jízdenka z Hrace na Hradec, Bernard-Henri Lévy: Sartrovo století, Robert Kubánek: Bezcestí.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 2

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14770
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6448
autorů: 866