ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Tvar č. 20/2004

02.12.04 | Skaven | Právě vychází

Dvacáté číslo tvaru vychází, takže vy, co nejste abonenti cupitejte do trafiky (třebas na Svinovské mosty - tam tvar mají).

Nové číslo Tvaru vyplňuje z velké části beletrie - zahájeno je první kapitolou z dosud nevydaného překladu Ericha Sojky románu Witolda Gombrowicze Kosmos. Dále je zde přeložena povídka Leonarda Michaelse Změny, povídka Terezy Dobiášové a ukázkami jsou představeny právě vycházející prózy Martina Fahrnera Pošetilost doktor vinnetouologie a Josef Mouchy Mimochodem.
Dvojímu kritickému pohledu byl tentokrát podroben výbor z písní pobělohorských exulantů ze Slezska Čistý plamen lásky a Alois Burda píše o knize Sběratelé knih, kterou ztratil a znovu nalezl.
Jedna otázka byla položena Bohuslavu Vaňkovi-Úvalskému a rozhovor Tvaru poskytli - kritik a publicista Jiří Peňás a badatel Zdeněk Justoň.
Geoffrey Chew hodnotí knihu Milana Kundery Můj Janáček, Alena Dvořáková román Mordecaie Richlera Byl tu Šalamoun Gursky a Jakub Šofar glosuje knihu Tak dobrá je to hra. Fotbal v české poezii.
V natáčkách, přehledu zfilmovaných děl, jsme se dopracovali mj. k Janu Procházkovi či Marii Pujmanové. Čtenářem poezie je jesenický básník Petr Španger a v edici TVARy je prózou a obrázky představena Barbara Volavková.
Michal Jareš vybral úryvky z recenzí na další dvě knihy z edice Mladé cesty - Jan Zábrana: Utkvělé černé ikony a Jiří Šerých: Minulé příští, připomínáme výročí Járy Kohouta a Aleš Ýbr se nevzdává konstruktivního dumání: Pěsti našich bojovníků v terénu můžou napravit hlavy desítkám hlupáků, ale správná reklama může vymalovat mozků statisíce.
Recenzovány jsou tyto knihy: Dagmar Hartlová a kol: Slovník severských spisovatelů, Juli Zeh: Orli a andělé, Stanislav Dvorský: Dobyvatelé a pařezy, Milada Franková: Britské spisovatelky na přelomu tisíciletí, Artur Rubinstein: Moje mnohá léta, Vladimir Nabokov: Povídky / 1, Jiří Kuběna: Doryforos a Ganymedes, Miloslav Švandrlík: 100 nejlepších hororů.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 3

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866