ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Křídla 2005

26.09.05 | Max | Koncerty & festivaly

"Ve stínu koně..."

Víte jak se pozná, že se festival profesinalizuje? Když najdete na WC mýdlo...

Ano, Křídla zrají jako víno a rostou jako z vody. Z organizačního hlediska to znamená investovat do jeho přípravy víc času a energie a samozřejmě taky toho, bez čeho to dneska prostě nejde... lásky (jo, Blacku, je tam, fakt). Troufnu si říct, že se letos v Křídlech blýskla dosud nejsilnější sestava jmen. Letošním symbolem festivalu se stal kůň.

Pokusím se vyhnout každoročnímu výčtu kapel a vytáhnu pouze ty nejsilnější momenty, které se ovšem budou stejně točit okolo kapel. Tím prvním byla kapela Devět životů. Energický rock s dívčím zpěvem ve mě odpálil obrovskou vlnu emocí, která mě při pohledu na pódium a pozvolna se plnící sál doslova rozdrtila, aby mě mohla v zápětí vrátit zpátky do reality. Rapa Nui předvedli svoje vyšperkované hráčské umění podpořené skvělými kytarovými sóly. Tradiční a snad nejvíc "domácí" KSV sklidili obrovský aplaus za svoje osvědčené hity a připravili půdu pro české "Gipsy Kings" Terne Čhave. Jejich směsice folkrockových rytmů spojená s typicky cikánským temperamentem uvedla do pohybu snad všechny v sále. Po takové dávce energie byla nejen svojí vizáží poněkud nepřesvědčivá kapela Goro docela vítanou tečkou večera. I v sobotu je den a není nutné zlikvidovat se hned v pátek.

Sobotní dopoledne odstartovala tradiční bohuslužba spojená s neméně tradičním výletem, kterého se zůčastnila většina z přespávajících, takže jsme mohli v mezičase připravit sezení na dětské odpoledne. Protože to letos byla Křídla koňská, byl odpolední program věnován právě této zvěři. Klaunské představení vystřídala velmi vtipná přednáška pana profesora Zikmunda na téma Kůň a jeho význam v dnešní době (přesný název si nepamatuji). Samozřejmě nechyběla již legendární lidová píseň o pasení vraných koní a jako zlatý hřeb zazářilo divadlo Koně. Nutno vidět, informací během odpoledne protekly, stejně jako občerstvení nejen na baru, spousty a nebyl jsem sto všechny pojmout.

Těsně před zahájením večerního hudebního programu se ještě uskutečnilo autorské čtení mladých talentovaných básníků a potom následovalo něco, co promotér Štěpík uvedl s upozorněním, že i koně to můžou někdy "přepálit" a opona se otevřela. KORISZ. Kdo si pamatoval tuhle kapelu z let minulých, musel řvát nadšením. KORISZ je na Křídlech každý rok o jednu koňskou délku dál před ročníkem minulým. Letos se chlapáci blýskli v dosud nejsilnější sestavě a dokázali, že jsou kapelou, která se s tím nesere. KORISZ je kapela, kde zpěvák nemá trému, kytary jsou pořádně ostré a bicí jedou v ďábelském rytmu. Nebyl to ani zdaleka ten KORISZ z roku 2002, kdy jsem jej viděl poprvé. Po něčem takovém přišli vhod neméně energická, leč ne tak nabroušená Veselá zubatá s mnoha chytlavými písněmi. Následovala změna programu a místo hlášených Medvěd 009 vystoupili všemi očekávaní hiphopeři z Karlových Varů a to Bow Wave. Skvělá a zábavná záležitost texty počínaje a hudebním doprovodem konče. A stejně jako Bow Wave sklidil úspěch i Medvěd 009, kapela personálně provázaná s Divokým Billem ovšem s ne tak "vážným" repertoárem. Tečkou celého festivalu se stali avantgardní NOM se svým syrovým, undergroundem let minulých prosáklým, bigbítem.

Troufnu si říct, že návštěvníci museli odcházet spokojení. Zajímalo by mě snad jen několik jejich názorů a to především na letošní absenci chill outové místnosti s DJem LOPYm, kterou suplovala tradiční čajovna a novinka letošního roku, jídelní stan. Samozřejmě mě potkalo i několik negativních zážitků a to vesměs spojených s konkrétními jednotlivci. Zmíním pouze mé setkání s podnapilým kazetelem pravdy, který nedokázal pochopit, proč jsem se jakožto (z jeho pohledu) antikrist a pohan, přihlásil na Sjezd nejen evangelické mládeže (dovoluji si zdůraznit slůvko "nejen") a prohlašoval něco o rozbití huby. Jeho chování a postoj ve mě jenom prohloubili odpor k jakékoliv formě církve nebo sekty, či jak to nazvat, jakožto instituce. Troufnu si říct, že mám mezi věřícími lidmi spoustu skutečných přátel. A to navzdory tomu, že jsem pohan a antikrist. Na druhou stranu jsem taky svobodný člověk, který je ochotný diskutovat a vytvořit si svůj vlastní postoj a to na základě mnoha větších i menších životních zkušeností.

Tolik tedy ke letošním Křídlům. Nashledanou příští rok!

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 15

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866