ikona.png, 0 kB Nokturno.net / tvorba / dílko

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Airi a osud

23.04.07 | David Kartaš, @, další tvorba | 1138 x | vypínač

Airi a osud

Národ Airi,jež žije na severním okraji Patnácté Země byl po mnohé roky a od roku 1105,roku památné bitvy na řece Shukmuth,jako národ cizinců v  cizí zemi,bez jediné perspektivy či naděje na zlepšení.A  přitom šlo o  národ tak starý a tak mocný….…...
V  nejdávnějším věku byl ten,k  němuž směřují svůj rodokmen a ten vládl městu největšímu,jaké kdy stálo na zemi.Nádherné město,skvělé a vynikající, jež se zovalo Gurra a v  němž vládl jejich první král.Sám se možná zoval Yekb,ale to je mnohem pozdější interpretace.
Jeho syn či bratr,či obojí,se zoval Horsa a jeho syn,vnuk či synovec po Horsovi se zoval Sika.Ten nechal zbudovat velkou většírnu Gurraskou.Ta se stavěla po třicet devět z  čtyřiceti let jeho panování a stavěla se jako nejdražší stavba dějin Airiských a byla zbudována,by sloužila po staletí.
A  její první věštba byla,že národ se má rozejít na opačné strany,syny Rádců Horsy (neb v  tom městě nikdo nepracoval rukou,každý byl rádcem královím a každý se snažil vládnout,jak jen mohl.Mezi těmitp si pak vybírali otce rodin na jedné straně země či na druhé a je učinili svými osobními rádci a otci všech dalších rádcovských pokolení) na sever a syny Rádců Siky na jih.A  tak sám ukončil svou vládu a,poslušen liteře věštby,i  svůj život a to rodinou dýkou.
A  tak si zvolili Rádcové Horsy Rádce,jež se zoval Ypses.Sice se o  něm šeptalo,že je synem psa,přesto však měl dost respekt a velkou poslušnost právě mezi psy.Synem jeho byl Uksesi Mji,jež za manželku pojal ženu z  ohně a vnukem Mehreyp,jež v  noci plakal slzy ohně.A  bylo příšlušné,že nakonec skonal a ještě příslušnější,že se dobrovolně odevzdal do náruče své Pramatky,Prvotní Jiskry,jež je u  zrodu každého plamene.
Synem jeho byl Kugtu,o  němž není co říci,jen že tak miloval svou podobu,že i  nařídil,aby ji zrcadlil sám měsíc.A  ten,jelikož tehdy měli ještě lidé úctu,toto splnil.A  jeho synem byl Horsa I.,jež se odmítal plést do záležitostí vně země a byl za to osudem ztrestán.Ale o  tom později.
Jeho vlastní dítě,syn Horsa II. byl pouhou loutkou a jeho syn Suha-Kya se snažil naklonit si strašné věci a tak se jej historie jen zdráhavě rozhodla zachovat.
O  jeho nástupcích na Aere,zemi Severních Airi se dozvídáme jen ze tří starých knih,jež byly potají přidány do soukromých sbírek Šíleného Nera ,jež je sám získal ze starých skladů,v  nichž se skrze různé krádeže místní i  cizí vojáci ocitlo i  to,jež s  pořídil Spargapeithes,pán Agathyrisiů,jež je jakýmsi záhadným způsobem dostali z  Afriky,kde byly součástí korunovačních klenotů D‚mt ,přestože se o  nich se strachem zmiňoval i  Arrakanský Tsandathuriyat­sandra a to z  roho prostého důvodu, že tyto knihy mluvily neuvěřitelně přesně (ikdyž jen v  náznacích) o  takových věcech,jako o  Thorgestově vládě v  Dublinu,či zajetí Gaki Sherocha císařem Menelikem (Viz Historické Poznámky).
Byly zničeny a je jen jediný,zapomenutý historik,jež se zoval Iriosthenes.
Historik,jež zemřel an syfilis ve věku třicíti dvou let a jež neučinil nic jiného, než že opsal obsah těchto knih.
V  nich se zmiňuje Horsa III.,jež „činil to,co jeho otec“ a jen jediná se dovažuje zmíňit Horsu IV.,jež „předčil jak svého otce,tak svého děda“.

Na konci života prvního Horsy I. v  Aeře si jeho zemi přisvojili ti Airi,jež přišli a vládli kolem řeky Shukmuth.A  jejich pán se také zoval Horsa I.
Jeho předek byl Yespurk,rádce z  nejpřepraco­vanějších,jež raději zvolil vládu,než další sezení za písařským stolem.Synem jeho byl Kolja a vnukem Handey,jež měl dětí více,než by kdy mohl dosáhnout Karel,či Sultán Maroka,neb on měl každou ženu země jako svou manželku.První z  jeho synů byl Kolimim,jež usedl na jeho stolec a neproslavil se ničím jiným,než,
že byl otcem Horsy I.,pána Shukmuthu.

Horsa I. z  Aere i  Horsa I. ze Shukmuthu,k  oboum přišli přes daleké pláně a světy prchající členové národa,jež se zovou Threllové (z  čehož vznikl posměšný název „trol“,jež je opravdu nedůstojný) a prosili je o  záchranu jejich krále,jehož počali jiní králové persekuovat a ničit jen proto,že hlásá zrušení státu a volnost všem Klanům.Horsa I. z  Aere se nechtěl míchat do starých konfliktů a raději prosebníky vykázal.Horsa I. z  Shukmuthu ukázal soucit a poskytl mnohé dary a několik vojáků k  legiím Semperiho.
A  přesto,že nijak nemohl tímto pomoci,než že zbavil nevratně a nevyvratitelně své kasárny všech dvou set hladových krků,jež vyslal do dalekých končin,získal si tím důvěru osudu,jež se mu odvděčil podrobením druhého Horsy I.-ho.To se stalo roku 2000  př.kr.
A  v neustálém vzletu vládl i  jeho syn Koy,i  jeho vnuk Horsa II. Koy,syn Koyův,Jeho syn,jehož křestní jméno bylo vymazáno ze všech análů,se navrátil do trosek paláce Horsy z  Aere a vzdělal se (snad od Horsy IV.,jež tehdy již/ ještě mohl žít) ve vědách Horsy Podrobeného.A  proto byl po jeho smrti raději zapoměnut.
Synem jeho byl Kolja III. Kolja,jež tedy značilo,že otec jeho byl Druhým Koljou.A  Třetí Kolja byl sice dobrým vládcem,ale přesto se o  něm šeptem neslo,že provozoval vědy,jež jej naučil otec před svou,tak bestiální smrtí (chybí jakékoliv detaily).Ale nikdo se to neodvážil pronést nahlas,protože se říkalo,že Král slyší všechno,co je v  jeho říši k  slyšení a mnohokráte rozkázal popravit kohosi v  nejvzdálenějších koutech,z  důvo­dů,jež znal jen on sám.Tehdy snad počal pravý úpadek Airiů a pokračoval za syna jeho,
jehož jméno bylo Hici a za vnuka jeho,třetího Horsy,i  za jeho syna,Koye Horsy,jež ztratil trůn ve hře karet ve prospěch svého bratra Hici Horsy.Ten pak panoval dlouho a draze, strašné peníze byly dány na jeho paláce a skvosty a tak si mnozí ti,jež platili daně i  třikrát ročně ulevili,když v  odvetě oné karetní hry vyhrál na svém strýci svůj trůn zpět syn Koye Horsy,Koy Koy.
A  za jeho vlády to počalo,vrchol úpadku.Otevřel se starý,prokletý chrám Horsy I. z  Aere a v  něm trávil celé dny Koy Koy a podle některých rozmlouval s  mrtvolami,či je zneuctíval,ale to jistě není tak hrozivé,jako pověst a fakt,že uzavřel spojenectví a poddanství Vele-Siru Kuropalatovi, tomu pánu těch měnících se degenerací,jež tráví milénium v  dalekých končinách bez slunce či formy a jehož by i  jediný dotek vzduchu okamžitě zabil.Tomu slíbil věrnost a jeho vazalem se stal,za příslib nepoznaných a nepopsatelných obscéních zvěrstev,jehož jsou Kuropalatovi děti schopny a ochotny.
A  lid trpěl,neb osud se mstil,Mstil se za bezbožnost Koye Koye morem, hladem a deštěm a stejně stále seděl na stolci,neb nikdo nemůže zprovodit ze světa toho,jež je vázán ochranou k  té hrozné a bezcitné věci,jež necítí ani dobro,ani zlo.
A  tak byly dnové Koye Koye mnohé,a vláda jeho padesát let trvala,než zahynul a jeho duše se odebrala navždy hýřit s  Kuropalaty,jako Tzer,ne-člověk,jež se stal vzhledem i  podstatou jim, jejich častými kontakty, nejvíce podoben,jak mohl.Byl štasten.
Ale nevyžádal stejného paktu pro a po svém synovi a tak Kolja,jež usedl, vládl jen po dva roky,za neustálé šikany svého lidu.
Podřezal si žíly.
Pak následovala dlouhá řada chudých a věčně nemocných a nemohoucích králů (Horsa 1830–1800? př. kr.?,Hici Horsa (II) 1800‘s-1790?,Handey Hici 1790?-1783,Koy Handey 1783–1760?) jež končila králem, jež se zoval Kolimim Koy a jež zemřel v  chudobě,všemi opuštěn krátce předtím,než národ navždy padl do područí jakéhosi nesmyslného státu,bez sebemenšího opodstatnění.
Poté se ještě Airi mírně vzmohly,ale to jsou dějiny mnohem nudnějšího věku a stalo se tak až za šestnácet let od konce tohoto příběhu o  vrtkavosti osudu,takže se zde o  tom nezmíním,nakonec byly stejně rozptýleni,jako lidé z  Kanánu,jenže do končin ztracených ve věčném mrazu.

Historické Poznámky:
Jelikož mezi smyšlenými charaktery představuji a demonstruji doby a vzdálenosti na časové osy nejrůznějšími panovníky a státy,jež nejsou příliš známy,dovolte,abych se objasnil.
1.Spargapeithes byl vládcem kmene Agathyrsiů,jež mohli být Thráky či Skýthy.Herodotus je popisoval jako bohaté,nosící velké množství zlata.
Žily v  okolí Transylvánie.Sa­motný vladař,jehož udávím,vládl někdy v  pátém století před Kristem.
2.D'mt bylo nejstarší království na území Ethiopie,asi přímý předchůdce známějšího Auxmského království.
3.Tsandathuri­yatsandra byl legendárním králem Barmského Arakanu 2257–2220 př.kr.,státu,jehož existence údajně započala roku 2666  př.kr. a skončila roku 1784  po kr.
4.Thorgest byl prvním Vikingským králem Dublinu 839–845.
5.Gaki Sherochu byl posledním králem Ethiopské Kaffy,království­,jež padlo při sjednocování Etiopie.Císař Menelik II. jej roku 1897  osobně zajal.


 Přidat komentář 




› Online 4


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2025 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14780
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6471
autorů: 867