ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Fenixův řád

04.02.06 | Skaven | Knihy & čtení

Sedmset devadesát stránek strhujícího příběhu páté částí příhod z britského kouzelnického světa, které rozhodně stojí za přečtení. Vezměte zavděk skromnou recenzí na tuto povedenou knihu.

Již po přečtení několika stránek pátého dílu HP pochopíte, že kniha je způsobem vypravování na míle vzdálena první knize série a svým způsobem se vymyká i podání těch zbylých. Vypravování se totiž soustředí především na myšlenky, pohnutky a charaktery hlavních i epizodních postav. To může na jednu stranu působit poměrně rozvlekle, ale troufám si tvrdit, že každé autorčino načrtnutí, každý detail či zmínka zde má svou roli, svou funkci. Harry a jeho přátelé se totiž ocitají v pátém ročníků, je jim patnáct a je to na nich znát. Jsou vznětliví, neústupní, svéhlaví - tu a tam jednají nelogicky, jinde zase s tvrdohlavostí příslušející právě k jejich věku. K tomu všemu se ocitají pod tlakem studia na závěrečné zkoušky a aby toho nebylo dost, z Ministerstva kouzel, které zarputile hájí své stanovisko o neexistenci toho, jehož jméno nesmíme vyslovit, přichází ropuchoidní dohližitelka Dolores Umbridgeová (povšimněte si trefně zvoleného jména - slovo dolor totiž znamená bolest) a profesorům i čarodějnickým učňům se snaží všemožně udělat ze života peklo. Kdo si dříve stěžoval na černobílost a archetypálnost postav, zde bude zcela jistě vyveden ze svého omylu. Z dříve bojácného slabocha a nešiky Nevilla se stává odhodlaný mladík, Harry působí tu a tam jako zlomyslný zabedněnec, umaštěného profesora Snapea vám zabude (byť jen na chvíli) líto a možná pro něj naleznete i pochopení a Brumbál chtě nechtě uroní slzu.
Dokonce i humoru je zde o poznání méně, než v předchozích dílech, přesto se nějaké to místo pro vskutku vydařené žertíky dvojčat Weasleyových najdou (a taky pro jedno naprosto excelentní Fredovo a Georgeovo extempore). Kdo by kupříkladu neocenil lákavé záškolácké zákusky - omdlévací oplatky, krvácivé kokosky či dávivé dortíčky, které vás zaručeně dostanou z vyučování...
Děj knihy sestává z všelijak umně propojených epizod, přesto má svou stěžejní linku, která se stane zřetelnou teprve v závěrečných pasážích. Dílčí příhody jsou bravůrně vypointované, vše by do sebe zapadalo s obdivuhodnou přesností, nebýt tady ovšem jedno ale. Z příběhu Vás totiž tu a tam vykopne závan nelogičnosti. Ačkoli autorka mistrně zachází s detaily a vede se ji i práce s dialogem, když dochází na finální scénu, v dynamicky hutné dějové lince se dopouští několika podstatných chyb a to zejména v práci s časem a v pojetí kouzelnických soubojů. Až doteď byla zdejší magie uvěřitelná, mělá své zákonitosti, ale ve finále magické zákony začínají skřípat - čarodějové užívají nelogických zaříkadel, dopouštějí se bezdůvodných chyb a zaváhání. Věčná škoda této pihy na přesto stěží popsatelné kráse výjimečného příběhu.
Ať tak či onak, stačí na chvíli přihmouřit oko a přenést se do emocionálně vypjatého závěru, který jako obvykle akcentuje určité hodnoty a i v naprosto pocuchané příběhové skutečnosti dává naději - a to nejen tak ledajakou špetičku, ale pořádnou porci. Takže se nelekněte tohoto špalku s modravou obálkou a s chutí se do něj pusťte. Jeho objemnost oceníte třebas při přesvědčování zarytých odpůrců HP o tom, co je to dobrá fantasy.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 18

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6441
autorů: 866