ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

J.K Rowlingová: Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

11.09.05 | Skaven | Knihy & čtení

Tak nám uprchl Sirius Black...

Třetí kniha ze série J. K. Rowlingové vypráví příběh, nu, řekněme temnější, dospělejší a delší, v porovnání s Tajemnou komnatou nebo Kamenem mudrců. Tomu napovídá i rozsah 384 stran, který někteří (domnívám se, že mylně) pokládají za pro mladší čtenáře nestravitený.
Pokud jde o příběh, ten je již tradičně správně zamotaný, tajemný a hlavně se opět nevyvine tak, jak byste od začátku čekali, což se vlastně dá čekat, takže ke čtení přistupujete s jistotou, že vás kniha něčím nutně překvapí. A taky že ano.
Celý příběh se točí okolo uprchlého, dosti nebezpečného zločince Siriuse Blacka, který se očividně snaží zlikvidovat Harryho. Ale jak už to tak bývá, nikdo není tím, čím se na první pohled zdá být a tak se, zejména na konci knihy, setkáte s vcelku překvapivými proměnami. Změna identit však není jediné, co dělá knihu zajímavou. Úžasné jsou postupy, které jsou v knížce užity, a způsobují to, že vás nutí přemýšlet a přehodnocovat svá stanoviska.
Třešničkou na vrcholku příběhu je (pozor spoiler) záležitost s posunem v čase, vyřešená neobvykle elegantně (ovšem ne tak transparentně jako ve filmu).
Není to jen příběh samotný a jeho interpretace, kterého si na knize cením, nýbrž jeho neprvoplánovost - myšlenka, která člověka dokáže oslovit, když má chuť ji za příběhem hledat.

A nyní k filmu: zpracování, které zvolili jeho tvůrci, mi po pravdě řečeno velmi vyhovovalo. Temnější místy až hororový nádech dával příběhu punc něčeho více, než zapeklité pohádky. Kniha tak jednoznačná ale není. Balancuje mezi přívětivou atmosférou knih předcházejících a jakýmsi přerodem v dospělejší literaturu. Výmluvné jsou třebas momenty, kdy se v knize užívá hrubých výrazů (mám na mysli častá zvolání psaná kapitálkami typu "drž hubu ty náno pitomá"). Dá se tedy očekávat, že další knihy budou ještě dospělejší a oběmnější, zkrátka tak trochu povyrostou, podobně jako mladý Harry, kterému bude o prázdninách už 14 let a čekají ho první problémy se slečnama. Jediný způsob, jak to zjistit, je pustit se do dalších dobrodružství. Nuže, těšte se na Ohnivý pohár!

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 5

› Zeď
natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

čtenář Antilistí
(26.05.22, 09:43)
KOnec jara 18.6.2022 sraz 14:00 nádraží Ostrava - Vítkovice - poté přesun na Starou haldu - zahraje Folkolorit. https://bandzone.cz/koncert/526611-vitkovice-stara-halda-nove-jezero-konec-jara-2022

herr madved
(05.06.20, 23:25)
...kam zmizelo nokturno?

čtenář Antilistí
(11.02.20, 20:34)
Vítání jara 21.3.2020 - Ostrava - Výškovice - sraz Konečná tramvají 14:00 - oheň, Morana , Folkolorit, https://bandzone.cz/koncert/502014-vyskovice-rokle-za-vyskovicemi-vitani-jara

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2023 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14766
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6427
autorů: 864