ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

J.K. Rowlingová: Harry Potter a tajemná komnata

20.08.05 | Skaven | Knihy & čtení

Uběhl týden a my jsme stačili přelouskat další díl. A že to bylo panečku počtení!

Druhý díl příběhú mladého čaroděje vás v lecčems překvapí. Předně se již tak okatě netváří jako do značné míry dětský příběh, vzrušeníchtivému čtenáři přinese první krev ("Na podlahu chlístala krev a obovitý had se svíjel ve smrtelnýcn křečích.") a hlavně spousty vzrušení, protože příběh je tentokráte ukrutně napínavý a dle mého nadmíru vydařený.
Předesílám, že dříve než knihu, shlédl jsem filmové zpracování a tak jsem byl vcelku udiven, jak mnoho oproti prvnímu dílu se jeho autoři odchýlili od literární předlohy a připravili tak diváky nejen o nějaké to vzrůšo navíc, ale taky o spoustu humorných situací. Ale film je film a kniha je kniha, vraťme se tedy k ní. Dalo by se říci, že tentokráte nám autorka předkládá důmyslnou detektivku, která nejenže má hlavu a patu, ale dokonce navazuje na první díl a ledacos osvětluje (zároveň však vytváří množství nových otazníků).
Řadu humorných postav zde doplní opravdu výtečná figurka jménem profesor Zlatoslav Lockhart, který sice neumí nijak zvlášť kouzlit a ani se přespříliš nevyzná v obraně proti černé magii (kterou shodou okolností vyučuje), zato je však "nositel Merlinova řádu 3. třídy, řádu vzduchoplavců (za dosažení Ougadogou, nejodlehlejšího místa Sibiře na koštěti), čestný člen Ligy na obranu proti černé magii a pětinásobný vítěz soutěže o nejkouzelnější úsměv, kterou pořádá Týdeník čarodějek, držitel ocenění "Nejlépe oblékaný kouzelník v Británii", ocenění Britské soubojové asociace a ocenění Středověkým uskupením evropských kouzelníků, autor knih Génius a Ghůlové, Jaro s Yettim, Cestování s upíry, Výlety s vlkodlaky, Čtrnáct dnů s čarodějnicemi, Toulky s trolly, Lockhartův atlas domácích škůdců a autobiografie Mé kouzelné já", setkáte se však i s mými oblíbenými Weasleyovými dvojčaty Georgem a Fredem a dalšími postavičkami příběhu.
Dalo by se říci, že druhá kniha z cyklu o Herry Potterovi jde trochu více do hloubky, otírá se o politiku, která v kouzelnickém světě funguje a o vztahy mezi kouzelnictvem a populací mudlů. Rozhodně to není plytké čtení a podobně jako kniha první předává Tajemná komnata svému držiteli jeden moc cenný příběh. Protože, víte proč Harryho nepřiřadil Moudrý klobouk do zmijozelské koleje...?
Přeji Vám hezké čtení.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 12

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6441
autorů: 866