ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

J.K. Rowlingová: Harry Potter a kámen mudrců

12.08.05 | Skaven | Knihy & čtení

Harry Potter se stal záhy fenoménem, a já už vím proč. Je to hravá fantasy, kterou prostě shltnete jedním dechem.

Pakliže patříte k těm, které od četby v současné době stále dosti populárních příběhú o mladém čaroději Harrym odradil rozličný mediální humbuk, filmové zpracování, rady vousatých chytrákú, nebo jste se k nim zkrátka jen nedostali, pak vězte, že o mnohé přicházíte. Harry Potter se totiž právem řadí mezi přední fantasy tituly, třebas že stojí na pomezí mezi literaturou pro děti a literaturou pro starší čtenářstvo. Pokud máte rádi pohádky, mírný a laskavý humor a potrpíte si na příběhy, pak vam kniha jistojistě padne do noty.
Harry Potter a kámen mudrců je první díl ze série příběhů o klučinovi, který z ničeho nic obdrží spěšnou sovu, ehm, tedy dopis, v němž stojí, že byl úspěšně přijat do bradavické školy čar a kouzel. Jeho nešťastný život v rodině mudlů nejhoršího druhu (rozumějte - těch, jimž v těle nekoluje ani kapka kouzelnické krve) rázem končí a tak se Hary vydává vstříc netušeným příhodám, které jej při studiu potkávají.
Kniha je napsána opravdu kouzelně - čte se lehce, děj má spád a všechny postavičky příběhu vám záhy přirostou k srdci. Na jednu stranu jsou sice jejich charaktery poněkud jednobarevné (řekněme si na rovinu - Harry ani jeho spolužáci se nechovají zrovna jako typická jedenáctiletá dítka, ale to se od nich přeci v takřka pohádkovém příběhu nemůže ani očekávat), na druhou bývají jejich pohnutky hluboké a smysluplné. Stejně jako jsou výtečně ztvárněny postavy, je precizní a vyhlazený i příběh, a řekněme si to na rovinu - je to jeden z toho mála, u kterých předem nevíte, jak se budou vyvíjet.
Kapitolou sama o sobě je výtečná atmosféra, nápaditost, zkrátka prostředí Bradavické školy, které je opravdu kouzelné. Kde jinde najdete pohyblivá schodiště, duchy, mluvící obrazy, hrůzného školníka a stovky dalších půvabných věciček.
Já osobně patřím k nešťastníkům, kteří filmové zpracování shltli dříve než knížku, srovnání kniha-film tak nabízím poněkud obrácené. Teprve přečtení knihy se vám leccos z příběhu vyjasní a doplní se různé střípky z mozaiky, které výtečnému příběhu ve filmové podobě scházely. Na druhou stranu se film držel knižní předlohy vskutku zuby nehty a myslím, že jeho autoři odvedli opravdu dobrou práci. Přesto pokud jste se rozhodli seznámit s příběhy Harryho Pottera pouze skrze filmofé zpracování, pak vězte, že budete o mnohé ochuzeni. Film totiž z pochopitelných důvodů nedává větší prostor i vedlejším postavám (například georgeovi a fredovi Weazleovým, kteří jsou vskutku mými favority...) a ochudí vás i o mnohé vydařené žertíky.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 13

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6441
autorů: 866