ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Dvě věže

22.01.03 | Skaven | Film & Divadlo

the TWO TOWERS - druhý díl trilogie páně Petera Jacksona je tady

Celý rok jsme s nedočkavostí čekali na druhý díl trilogie natočené dle předloh Pána prstenů spisovatele J.R.R. Tolkiena a konečně je tady. Nuže, jak tedy vypadají Dvě věže? Ve filmu je o poznání více akce (snad proto se nečtenáři z filmu radují mnohem více než z předešlého dílu). Poté co jsme se ve společenstvu se známili s hrdiny a prostředím a dostali se do kontextu, samotný příběh se začíná o překot řítit dále.
Poté, co se společenstvo rozpadá, vyávají se jeho členové různými cestami. A tak se ve filmu, stejně jako v knize, střídají tři pasáže. Tu první tvoří putování Pipina a Smíška, které je zavede do Fangornu za Enty (ti jsou doopravdy úchvatní). Tato část je, co se týče prostředí, nádherná, dějově však poněkud méně logická (mám na mysli kupříkladu dospění k rozhodnutí entů zbořit Železný pas).
Druhá vypovídá o cestě Aragorna, Legolase a Gimliho, kteří následují unesené hobity (Pipina a Smíška), když se od Gandalfa (nemusím připomínat, že se ve "dvojce" objevuje znovuzrozen a mocnější jsa Gandalf bílý) dozvědí že jsou oba pulčíci v bezpečí, jedou na pomoc Rohirům. Poté co Gandalfovi podaří sejmout kletbu ze Sarumanem ovládaného krále, Rohanští se pod hrozbou útoku rozhodnou ukrýt v pevnosti Železného pasu. Při putování jsou napadení Sarumanovými jezdci na vrrcích (což je scéna, která se v knize vůbec nevyskytuje) a Aragorn je podivně spadnut ze skály..
Nakonec se ale všichni sejdou při bitvě o Železný pas, která je doopravdy velkolepá (leč místy poněku naivní - viz surfující Legolas). Třetí pasáž nás vede po boku Froda a Sama, kteří nesou prsten do Mordoru. Konečně se zjevuje Glum (je k sežrání), který jim dělá průvodce. Co se týče hudby, tak je opět nádherná. Ačkoli se objevují motivy ze společenstva, melodie provázející děj na Rohirských pláních vám vhání koňskou vůni v chřípí...
Tedy onu tolkienovskou poetiku a tajemno, které jste viděli v díle prvním, tady nenaleznete a naopak - velkolepé bojové scény druhého dílu (ani olifanta a vrrky) v prvním neuzříte.
Jaká je tedy bilance mezi knihou a filmem? Film sám o sobě je vynikající (až na pár absurdích drobností), ačkoli se od knihy podstatně odklání. V ději jsou vypíchnuty určité myšlenky, Tolkienem mistrně zabalené v ději, proto film působí srozumitelněji. Snad mi prominete onu zkratkovitost, kterou jsem dílo obdařil, ale pro vás bude nejlépe když si na film nejméně jednou zajdete.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 13

› Zeď
čtenář Antilistí
(26.05.22, 09:43)
KOnec jara 18.6.2022 sraz 14:00 nádraží Ostrava - Vítkovice - poté přesun na Starou haldu - zahraje Folkolorit. https://bandzone.cz/koncert/526611-vitkovice-stara-halda-nove-jezero-konec-jara-2022

herr madved
(05.06.20, 23:25)
...kam zmizelo nokturno?

čtenář Antilistí
(11.02.20, 20:34)
Vítání jara 21.3.2020 - Ostrava - Výškovice - sraz Konečná tramvají 14:00 - oheň, Morana , Folkolorit, https://bandzone.cz/koncert/502014-vyskovice-rokle-za-vyskovicemi-vitani-jara

čtenář kryštof
(14.11.18, 14:27)
čau lidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2023 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14764
článků: 557
obrázků: 3652
dílek: 6415
autorů: 864