ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Pán prstenů - Návrat krále

26.01.04 | Skaven | Film & Divadlo

Poslední díl velkolepé trilogie.

Kde jen začít?
Třetí díl pána prstenů je skvělý.
Děj filmu se pomaličku stahuje k závěrečné bitvě, napětí vás šimrá v konečcích prstů. Shlédnete pohnutý osud Glumův, spatříte útržky z putování Froda a Sama, na nichž je poznat, jak těžký úděl nesou. Rohanská vojska se shromažďují, stovky nádherných koní nesoucích jezdce v plné zbrojí, pohled jak se řítí tryskem Rohanem, slyšíte, jak jim vítr sviští kolem uší.
Když se děj obrací k Minas Tirith, seznámíte se s pomateným Denethorem (na můj vkus snad příliš) a shlédnete poměrně krátkou bitvu o Osgiliath.
Když jsem poprvé viděl masku pána Nazghůlů, zatajil se mi dech. Je to něco úžasného. Samotná bitva o Minas Tirith je obrovské dílo, plné třeskotu zbraní, dynamických scén, zkrátka skvělé. Bojoví olifanti nesoucí jížany, skřeti, vše do posledního detailu a nakonec snad nejšílenější scéna, když se Rohirští valí na skřety, bude vám běhat mráz po zádech.
Odula, obří pavouk, je prostě skutečná. Mordor, plný phně a kamení jako by vypadl z kreseb z Tolkienových kalendářů, pak v rychlých obrázcích pslední útrpné kroky hobitů, zničení prstenu a boj s glumem a orli. Vznešní majestátní orli v rozjasňující se obloze. Nádhera.
Nakonec vás čekají už jen zlomky. Aragorn pojme Arwen, která mu obětuje svou nesmrtelnost, hobiti se navrátí do kraje a Gandalf, Bilbo, Frodo a elfové odplouvají do zemí neumírajícíh. Poslední pohled pak patří Samovi. "Tak jsem se vrátil" pronese a vše zčerná.
Jakkoli monumentální a jiskřivý je film, jak pečlivě jsou prpracovány všechny detaily, barvy, světla, najde se několikero much. Snad nejvíce vyčnívá další z bláznivých legolasových kousků. Tentokráte přemůže olifanta i s celou posádkou jížanů a nakonec sjede po jeho chobotu... brr. Skoro tak děsivé, jako když v druhém díle serfoval na štítu.
Druhou scénou, která do filmu nezapadá je Frodův pád do hlubin Oroduiny a zachycení za skálu. Ačkoliv byl hobit ještě před chvíli vyčerpán natolik, že nebyl schopen chůze, teď si vesele visí na prstech pravé ruky a povídá si se samem. Stejně podivné bylo i propadnutí černého vojska u bran Mordoru.
Ale i přes všechny tyto mouchy, na něž hledím skrze lupu svého nadšenství mohu prohlásit, že Return of the king je film, který rozhodně stojí za shlédnutí.

Pán prstenů - Návrat krále
Režie: Peter Jackson
Scénář: Peter Jackson, Fran Walsh, Stephen Sinclair, Philippa Boyens
Produkce: Peter Jackson, Tim Sanders, Fran Walsh
Speciální efekty: WETA, řídí Mark Stetson
Návrhy postav, scén: Alan Lee, John Howe
Hudba: Howard Shore

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 17

› Zeď
čtenář Antilistí
(26.05.22, 09:43)
KOnec jara 18.6.2022 sraz 14:00 nádraží Ostrava - Vítkovice - poté přesun na Starou haldu - zahraje Folkolorit. https://bandzone.cz/koncert/526611-vitkovice-stara-halda-nove-jezero-konec-jara-2022

herr madved
(05.06.20, 23:25)
...kam zmizelo nokturno?

čtenář Antilistí
(11.02.20, 20:34)
Vítání jara 21.3.2020 - Ostrava - Výškovice - sraz Konečná tramvají 14:00 - oheň, Morana , Folkolorit, https://bandzone.cz/koncert/502014-vyskovice-rokle-za-vyskovicemi-vitani-jara

čtenář kryštof
(14.11.18, 14:27)
čau lidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2023 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14764
článků: 557
obrázků: 3652
dílek: 6415
autorů: 864