ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Lev, čarodějnice a skříň na filmovém plátně

09.01.06 | Skaven | Film & Divadlo

Dva roky po uvedení posledního dílu trilogie Pán prstenů se dočkalo svého filmového zpracování další významné dílo světové fantastiky. Jaký film je a co nového přináší ve srovnání s knižní předlohou?

Den po znovupřečtená knih C.S. Lewise jsem se vydal shlédnout filmové zpracování prvního dílu letopisů Narnie. Předem mohu říci: zklamán jsem nebyl. O pohádkově-fantastickém příběhu čtveřice dětí, která se dostane do fantastického světa si můžete přečíst více v článku věnovanému knize samotné, nyní k filmu:
Převedení na plátno na mne působilo povětšinou dvojím dojmem - na jedné straně skvělé herecké výkony: Lucinka - desetiletá Georgia Henleyová byla prostě úchvatná, dále její bratr Edmund, plachý pan Tumnus (James McAvoy) s roztomilýma kozíma nožkama, zádumčivý záhadný, přesto přívětivý pan Profesor nebo uhrančivě krásná Bílá čarodějnice (Tilda Swinton). Dále nádherné scény - kamenný stůl, přicházející jaro, ledový zámek čarodějnice s nádvořím zkamenělých tvorů.
Na straně druhé místy kýčovité a křečovité dialogy (promluvy znějící nejčastěji z úst Zuzany či Petra, český dabing zde prokázal spíše medvědí službu...), nedůvěryhodně vyhlížející záběry zpřed modrého plátna a malá zklamání (například vcelku chudý zimní les). Vzato kolem a kolem, kladný dojem nakonec přeci jen převážil a to hlavně díky důslednému dodržení předlohy a uchování myšlenky díla.
Film se samo sebou od knihy poněkud liší (přeci jen jde o jiné médium), předně je pojat dramatičtěji, tomu jsou přizpůsobeny jednotlivé scény. Kupříkladu závěrečná bitva, které kniha příliš prostoru nevěnuje nebo únik z domu bobrů, v knize poměrně poklidný, kdežto ve filmu podán jako honička se smečkou vlků... Tyto dílčí "dramatizace" vám sice nevyrazí dech, ale neurazí, nejsou hloupé a do koncepce dílá poměrně dobře zapadají.
Nakonec bych rád zmínil všelijaké vizuální kejkle, které zfilmování divákovi předkládá - předně zpracování všech narnijských tvorů, mluvících zvířat, faunů, kentaurů je výtečné, kostýmy a masky místy berou dech a až na pár drobností není co vytknout. Zajímavé je, že ve filmu není žádná krev - opravdu, ani kapka. Obešly se bez ni výtečné bojové scény (zde bych rád zmínil úchvatný výjev, kdy proti sobě pádí dvě armády, náhle se vše ztiší, divák jen sleduje všechny ty běžící tvory, kentaury, gepardy, jednorožce a v jediném záběru zase vybuchne lomoz, řinčení zbraní a křik...), dokonce ani epizoda, ve které si Petr čistí svůj meč (a která je v knize dopodrobna vylíčena) krev nezobrazuje. A konečně hudba, která zde má svá světlá místa, zejména na začátku (třebas když faun hraje ukolébavku na flétnu) a na konci (kdy divákovi konečně přejde do krve ústřední melodie), jinak spíše dokresluje a nepřekvapí.
Podtrženo sečteno - slušný biják, zajděte si na něj...

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch, and the Wardrobe)
Režie: Andrew Adamson
Scénář: Ann Peacock, Andrew Adamson, Christopher Markus, Stephen McFeely
Kamera: Donald McAlpine
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrají: Tilda Swinton, Georgie Hanley, Skandar Keynes, Anna Popplewell, William Moseley, James McAvoy, Kiran Shah

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 7

› Zeď
čtenář Antilistí
(26.05.22, 09:43)
KOnec jara 18.6.2022 sraz 14:00 nádraží Ostrava - Vítkovice - poté přesun na Starou haldu - zahraje Folkolorit. https://bandzone.cz/koncert/526611-vitkovice-stara-halda-nove-jezero-konec-jara-2022

herr madved
(05.06.20, 23:25)
...kam zmizelo nokturno?

čtenář Antilistí
(11.02.20, 20:34)
Vítání jara 21.3.2020 - Ostrava - Výškovice - sraz Konečná tramvají 14:00 - oheň, Morana , Folkolorit, https://bandzone.cz/koncert/502014-vyskovice-rokle-za-vyskovicemi-vitani-jara

čtenář kryštof
(14.11.18, 14:27)
čau lidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2022 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14762
článků: 557
obrázků: 3652
dílek: 6391
autorů: 862