ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Tenacious D and the Pick of Destiny

24.08.07 | Max | Film & Divadlo

"Film o nejlepší rockové skupině na světě!"

Tenacious D je nejlepší rocková skupina na světě. Alespoň to o sobě neskromně a naprosto vážně prohlašuje. Tvoří jí dva lehce otloustlí, zato hodně výstřední pánové s akustickými kytarami. Jack Black (King Kong, School of the Rock, piercingová parodie na Společenstvo prstenu aj.) a Kyle Gass, kteří se rozhodli o sobě natočit film s podtitulem "Trsátko osudu".

Filmový příběh začíná v Kickapoo, což je zapadákov kdesi v USA, kde se mladý rozervaný JB rozhodne dobýt svět svojí nekompromisní rockovou muzikou. Na radu svého idolu Dia (nástupce za Ozzyho Osbourna v Black Sabath) odchází do města padlých andělů (Los Angeles), kde se setkává s Kylem Gassem s nímž se, zpočátku proti jeho vůli, rozhodne vytvořit nejlepší rockovou skupinu na světě. Po prvním, ne příliš přesvědčivém vystoupení v klubu zjistí, že pokud nenapíší arcidílo, tedy hit všech hitů, nemají šanci prorazit. Zároveň jsou postaveni do situace, kdy nemají na nájem, takže si nemůžou dovolit žádný přehmat. Na setkání se starším rockerem (hraje ho producent filmu Ben Stiller) se dozvídají o existenci trsátka osudu. Trsátka, které pomohlo ke slávě již mnoha kapelám (namátkou Van Hallen, AC/DC aj.) a zároveň jsou seznámeni s legendou, která vypráví o původu trsátka. Nejedná se o nic menšího, než je kus zubu samotného Satana (toho po změnu hraje Dave Grohl z Foo Fighters, ex bubeník Nirvany). Vydávají se do Muzea Rocku, kde je tohle trsátko vystavené mezi exponáty. Již tak bizardní námět pokračuje spoustou dalších eskapád až ke kýženému velkému finále, kde si to oba hoši rozdají v rockovém souboji přímo se Satanem. Kdyby ne, rozdá si to on s Kylem Gasem, i když poněkud jinak.

Děj filmu je pouze záminkou pro one man show Jacka Blacka. Jedná se spíš o scénky spojené námětem a ústředními postavami, které přes určité výhrady drží pohromadě. I když by se tu a tam nůžky střihače přeci jen měly na už tak krátké stopáži filmu víc projevit, nezbývá než konstatovat, že je to takhle lepší. Přeci jen jde o ryzí zábavu bez hlubších filozofických ambicí. Důkazem budiž fakt, že zvlášť dobré fóry jsou k vidění na serveru www.youtube.com. Smál jsme se u nich už předtím, než jsem zjistil, že jde o ukázky z filmu. Hned ta úvodní (Kickapoo) je přímo brilantní a dokazuje schopnost Jacka Blacka (který má dle mého názoru hlavní podíl na scénáři) vnímat pózy a chlapáctví rockerů a dělat si legraci z nich i ze sebe. Velmi silnou stránkou filmu je hudební složka, kdy je většina písní o dialogu hlavních postav a z filmu se rázem stává originální muzikál (v němž je nejčastěji znějícím slovem fuck).

Tenacious D and the Pick of Destiny je film natočený pro radost. S omezeným rozpočtem a (přiznejme si to) i s omezeným počtem opravdu originálních fórů (přesto jich je tam víc než v "běžné" komedii). Za to s nadšením, s přispěním party kámošů (viz. výše jmenovaní), přímo hitovou hudební složkou, střízlivým nadhledem a potřebným rockerským patosem. Těch pár pubertálních vtípků ala teenagerské komedie budiž po finálním hudebním eposu Beelzeboss zapomenuto. Protože kde je psáno, že kvalitní filmy musí být jen velké, vážné, neoriginální a nudné?


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 3

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866