ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Pevnost 2 a 3/2002

20.11.02 | Skaven | Knihy & čtení

aneb nekup to!

Před nedávnem se mi pod ruce dostal "měsíčník o fantasy, mystice a historii" - Pevnost (konkrétně číslo 2 a 3 2002). časopis mě toliko dožral, že jsem se rozhodl napsat pár řádek, abyste ušetřili peníze, které jste snad uvažovali za časopis utratit.
Úvodní stránka ne nepodobná jiným, žánrově značně odlišným, převážně komerčním, plátkům, mne zrovna dvakráte ku dalšímu čtení neponoukla, zvědavost ale vyhrála.
Hned po úvodníku a obsahu na mne vykoukla profesionálně vypadající reportáž z neprofesionální dřevěné bitvy, nicméně nepatřila k nejhorším navíc byla obohacená o docela hezké fotky. O stránku dále se krčil seznam chystaných akcí (stažen ze stránek asf).
O kousek dál byly umístěny rozhovory, podezřelá koncepce s velikými rámečky s kusy vyřčených vět utržených z kontextu mne poněkud zděsila stejně jako osoby vybrané ku rozkovoru (např. Lucie Vondráčková... na druhou stranu mne zaujal rozhovor s Danielem Landou).
Následují nějaké pozvánky a reklamy, hned na to výcuc z různých internetových stránek které se živí zveřejňováním informací okolo kultovních filmů (Lord of the rings, Harry Potter) a recenze filmů (nezalíbil se mi styl psaní ani obsah dvoj i trojstránek s prakticky nulovou informační hodnotou).
Následuje recenze cédéček - hustě popsaná půlstránka s mnoha odbornými výrazy (vybrnkávačka, nekompromisní metalové rytmy, bezvadný chór plný emocí) úplně o ničem. Odvážím se říci, že hudba působí na každého nějak jinak (co člověk, to názor) a tak mi takové psaní připadá jako plýtvání papírem.
Knihám je pak věnováno po jedné čtvrtině stránky. Recenze jsou úplně na pytel. Poměrně slušný William King je zpliván, brakovitý Conan vyzdvihován, spousty pravopisných chyb... Jediné pozitivum je v množství recenzovaných knih. Je jich dost.
Příloha obsahuje povídky neznámých autorů, prezentace internetových her (pochybné obsahové kvality) a tipy na www stránky.
Přílohy pro dračí doupě jsou fajn, ale na lesklém časopisovém papíře (tuším, že se tomu říká křídový :)) jsou krajně nechutné. Něco je věnováno hracím kartám, warhammeru...
Kapitoly z historie, o cestování, zbraních a zbrojích se mi poměrně zamlouvaly (hezké fotky, obrázky a tak...)
Vrchol zhýralosti je "fotkový" komix (podobné jsou například v populárních časopisech pro inteligentní dívky - Bravo atp. rozdíl je pouze v xichtech) s dokreslovanými nestvůrami a magickými efekty. Naštěstí je v listárně předesláno, že kvůli zápornému ohlasu bude zrušen.
Zbytek stránek tvoří docela slušné množství reklamy (na fantasy plátek až až).
Podtrženo, sečteno, za 60 Kč docela chabý odvar, navzdory malému množství podobných časopisů na našem trhu jej koupí jen ti opravdu zavylí přívrženci, kterým poslednědobé zprofanovávání fantasy nevadí.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 4

› Zeď
natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

čtenář Antilistí
(26.05.22, 09:43)
KOnec jara 18.6.2022 sraz 14:00 nádraží Ostrava - Vítkovice - poté přesun na Starou haldu - zahraje Folkolorit. https://bandzone.cz/koncert/526611-vitkovice-stara-halda-nove-jezero-konec-jara-2022

herr madved
(05.06.20, 23:25)
...kam zmizelo nokturno?

čtenář Antilistí
(11.02.20, 20:34)
Vítání jara 21.3.2020 - Ostrava - Výškovice - sraz Konečná tramvají 14:00 - oheň, Morana , Folkolorit, https://bandzone.cz/koncert/502014-vyskovice-rokle-za-vyskovicemi-vitani-jara

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2023 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14766
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6428
autorů: 864