ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Šifra mistra Leonarda

09.07.06 | Skaven | Film & Divadlo

Zamyšlení nad filmem natočeným dle knihy Dana Browna. Lze jej chápat jako křesťanský film?

davinci code Varování: tento článek obsahuje vyzrazení zápletky filmu

Šifra mistra Leonarda je na první pohled řekněme zapeklitá detektivka s umnými zvraty v níž účinkují dovední herci. Nese většinu stěžejních rysů dobrého detektivního příběhu: „padoucha“ poznáme dříve, než jej odhalíme; jsou nám nabídnuty četné indicie (ačkoli s mnohými nemmůžeme příliš pracovat); kladné postavy se mění v záporné a naopak. A pak tady máme ten problém s katolickou církví. Ano, je to téma kontroverzní – hlavně díky nedůtklivosti této instituce, avšak umění, to je fikce – ne skutečnost. Mě osobně na filmu nezaujal vztah ke katolictví, jako spíše vztah ke křesťanství. Pomiňme již zmíněné fiktivní prvky (řekněme volná práce s historickými fakty atp.) a posuňme se blíže k jádru věci: stěžejní spor, který vytváří dějové napětí a vlastně je středem zápletky, vychází z tvrzení že Ježíš Nazaretský byl pouhý člověk. Tohoto faktu se (údajně) bojí katolická církev (resp. někteří její členové) a aby zabránili prosáknutí faktů na veřejnost, snaží se zlikvidovat tzv. Převorství Sionské, spolek ochraňující tajemství o Ježíšových potomcích.

Přeskočme nyní na chvíli jinam, k jednomu z motivů, který se ve filmu často objevuje, k motivu muže a ženy, resp. mužského a ženského principu a to jak graficky, tak slovně. Symbolů vyobrazujících muže a ženu je nepřeberné množství, možná právě proto je tato symbolika ve filmu tak markantní. Můžeme je chápat různě, mimo jiné jako spor o povahu Ježíšovy existence – vždyť právě symbolem ženy (Máří Magdalény, ženy, která měla porodit jeho dceru) se prokazují členové Převorství. Podobně v židovské hvězdě nalézáme znak mužského a ženského principu (ve filmu je to k závěru názorně ukázáno) a židé, jak známo, Ježíše za mesiáše neuznávají – mají jej tedy za pouhého člověka.

Přesuňme se na konec příběhu. Právě zde se totiž honba za svatým grálem zvláštně mění. Přestáváme hledat jakýsi předmět, něco vnějšího a nalézáme sebe, resp. docházíme k faktu, že grálem je člověk. Celá myšlenka o lidskosti ježíše je náhle podlomena. Symbolog Robert Langdon zde říká, že Ježíš možná byl člověk, možná byl bůh, možná obojí. A o tom to vlastně je. Proč by nemohl být obojí? Změnila by se víra křesťana, kdyby zjistil, že Ježíš Nazaretský žil jako muž s Máří Magdalénou a splodil s ní dítě? Patrně nikoli.

Filmové zpracování knihy Dana Browna (kterou jsem, přiznám se, nečetl) je dle mého film vpravdě vynikající, skvělé herecké výkony, výprava, hudba. Vše na velmi vysoké úrovni. Leč obávám se, že bližší bude pouze přemýšlivému publiku, divákům, kteří budou z kina odcházet v zamyšlení. Příznivci drsné akce a schématických řešení jistě zklame. Dobře jim tak…

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 




› Online 16

› Zeď




čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866