16.01.06 | Skaven | Film & Divadlo
Recenze vcelku povedeného kousku Jima Hensona, autora muppetů se Sezamové ulice.
A nyní nastala doba, aby se naplnilo proroctví, při konjunkci tří sluncí příjde galfling a ten vloží vládu do rukou buďto dobru nebo zlu. To je zápetka, letmý náčrt děje, který se rozvíjí v putování Jena (je to příslušník rasy galflingů) za střípkem a za splněním proroctví. Nutno říci, že schéma je poměrně otřepané, děj má pevné schéma a příběh pravděpodobně nebude to, co vás na filmu zaujme. Co však jistojistě stojí za pozornost je netradiční zpracování, precizní loutky, kulisy, cit pro detail a atmosféru. Všechny postavy a nestvůry (krom rasy rychlochodičů) jsou loutky, ovšem ne nějací kašpárci, ale postavy s mimikou, s takřka přirozenými pohyby a s výrazem. Prostředí (umně ztvárněné exteriéry i interiéry) má své kouzlo, postavy jsou uvěřitelné, překvapivé, neotřelé (snad výjma iritujícího, věčně poštěkávajícího pseudopsa Fizzgiga s muppetíma očima). Skeksisové, supoidní plazi jsou správně nechutní, barokně buržoazně okázalí, Mystikové působí moudrým klidným dojmem, vědma Aughra je odporně elegantní, snad jen Podlingové, malá hravá rasa (prezentovaná prostřednictvím velkolepé hostiny, tancovačky s muzikou) vypadají místy mátožně a uměle. Hlavní hrdina a jeho pozdější přítelkyně Kira jsou nadto ukázkou precizní loutkařské práce, to jak mrkají, jak jim vlasjí vlasy, jejich pohyby a náznaky mimiky - to vše dokáže přimět diváka nevnímat jejich neživost a užívat si příběhu a jeho atmosféry.
Jenže co naplat, příběh nám toho moc nedá. Peripetie jsou někdy dosti nelogické (ačkoli někdy je můžeme přijmout, přistoupíme-li na jakési pohybové a vyjadřovací omezení vyplývající z loutkové podstaty snímku) a celý děj je docela předvidatelný. Přezevšechno nemohu než film doporučit, je to vizuálně kouzelná záležitost, kterou stojí za to shlédnout.čtenář Honza
(21.11.25, 21:13)
Ahoj, po letech (spoustě let), jsem objevil pohledy od Kyako (Kyako Jaya). Zjistil jsem, že tady má pár příspěvků (hafo starých), ale zkusím štěstí... Nemáte na ni prosím aktuální kontakt? Šance je minimální, ale doufám a věřím... Díky všem za pomoc a krásný den přeji
natir
(24.10.25, 20:11)
Kuřátko, to mě mrzí. Já si tu teď zase léčím nešťastnou lásku. :) Tak si tu budeme pěkně notovat. Zároveň by se mi hodilo, kdybys sem něco napsalo, ať tu nějak dvě věci po sobě... :)
čtenář Kuřátko
(24.10.25, 08:41)
já sem chodím jen při rozchodech... a teď je ten novej poezie čas!
Utrhor
(03.06.25, 08:24)
https://bandzone.cz/folkolorit
Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.
©1999-2026 Skaven
komentářů: 14784
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6514
autorů: 867