ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Temný krystal: loutková fantasy

16.01.06 | Skaven | Film & Divadlo

Recenze vcelku povedeného kousku Jima Hensona, autora muppetů se Sezamové ulice.

Temný krystal (Dark crystal - 1982) je celovečerní loutkový fantasy film, epos o boji dobra a zla, příběh s předurčením, s láskou, s křiváky, s atmosférou a roztodivnými příšerami. Zkrátka modelové fantasy dobrodružství, které rozjiskří oči všem zavilým fanouškům žánru.

"Jiný svět, jiný čas - ve věku zázraků. Před tisíci lety byla tato země zelená, ale potom krystal praskl. Jediný kousek byl ztracen, střípek z krystalu. A pak započal konflikt, a zrodily se dvě nové rasy. Krutí Skeksisové, a vznešení Mystici..."

A nyní nastala doba, aby se naplnilo proroctví, při konjunkci tří sluncí příjde galfling a ten vloží vládu do rukou buďto dobru nebo zlu. To je zápetka, letmý náčrt děje, který se rozvíjí v putování Jena (je to příslušník rasy galflingů) za střípkem a za splněním proroctví. Nutno říci, že schéma je poměrně otřepané, děj má pevné schéma a příběh pravděpodobně nebude to, co vás na filmu zaujme. Co však jistojistě stojí za pozornost je netradiční zpracování, precizní loutky, kulisy, cit pro detail a atmosféru. Všechny postavy a nestvůry (krom rasy rychlochodičů) jsou loutky, ovšem ne nějací kašpárci, ale postavy s mimikou, s takřka přirozenými pohyby a s výrazem. Prostředí (umně ztvárněné exteriéry i interiéry) má své kouzlo, postavy jsou uvěřitelné, překvapivé, neotřelé (snad výjma iritujícího, věčně poštěkávajícího pseudopsa Fizzgiga s muppetíma očima). Skeksisové, supoidní plazi jsou správně nechutní, barokně buržoazně okázalí, Mystikové působí moudrým klidným dojmem, vědma Aughra je odporně elegantní, snad jen Podlingové, malá hravá rasa (prezentovaná prostřednictvím velkolepé hostiny, tancovačky s muzikou) vypadají místy mátožně a uměle. Hlavní hrdina a jeho pozdější přítelkyně Kira jsou nadto ukázkou precizní loutkařské práce, to jak mrkají, jak jim vlasjí vlasy, jejich pohyby a náznaky mimiky - to vše dokáže přimět diváka nevnímat jejich neživost a užívat si příběhu a jeho atmosféry.
Jenže co naplat, příběh nám toho moc nedá. Peripetie jsou někdy dosti nelogické (ačkoli někdy je můžeme přijmout, přistoupíme-li na jakési pohybové a vyjadřovací omezení vyplývající z loutkové podstaty snímku) a celý děj je docela předvidatelný. Přezevšechno nemohu než film doporučit, je to vizuálně kouzelná záležitost, kterou stojí za to shlédnout.
Nakonec bych rád dodal, že film svého času divácky příliš neuspěl. Proč můžeme jen hádat. Podle příběhu byly napsány knihy, komiks, karetní a stolní hra, vyšel rovněž soundtrack. Své fanoušky si tedy našel a dá se předpokládat, že svým nedávným vydáním na DVD u nás ještě další získá.

Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 5

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866