ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Mort

21.02.05 | Skaven | Film & Divadlo

Divadelní představení na motivy knížky Terryho Pratcheta v ostravském divadle Arena.

Nejdříve si dovolím nastínit Vám alespoň ledabyle děj příběhu: Mladík jménem Mortimer (zkráceně Mort) se dostává do učení k mistru nanejvýš podivnému - přijme jej totiž sám Smrť. Postupňe chlapce zaučí, aby se sám následně zabýval činnostmi ryze světskými - od rybaření po shánění práce. Ale Mort je přeci jen člověk a tak při výkonu svého nového povolání namísto úkladně vražděné princezny sejme jejího vraha. Následně se pak rozjíždí kolotoč událostí, vypývající z rozdílu mezi skutečností a předurčeným osudem.

Jako zavylý přívrženec fantasy jsem byl na představeni apriori strašně naťešený. Toto přílišné nadšení z toho, že se fantasy kradmo plíží i na prkna, která znamenají svět, však zapříčinilo mé následné rozpaky, minimálně nad první půlí představení. O přestávce jsem nespokojen mručel nad vším možným, naštěstí druhá půlka hry měla větší spád a herci se na jevišti jaksi více zabydleli. Dojem ze hry však kazily časté přebrepty účinkujích, tu a tam ledabylé kostýmy, výkřiky, což se všechno nakumulovalo v postvě Smrťe (to bylo nakonec jediné podstatné negativum, které jsem si ze hry odnesl). Dle knihy se totiž jedná (alespoň dle mého mínění) o nadmíru důstojnou personu v podobě kostlivce, která neprojevuje žádné známky emocí, a to je právě věc, která vytváří komické situace - Prattchet mnohdy staví Smrťe do situace, ve které by obyčejný smrtelník velmi impulzivně reagoval a kochá se tím, jak suše se vždy tento převozník duší se situací popere. Ve hře Smrť tu a tam zvýšil hlas, tu a tam se divil, zkrátka se jevil spíše lidsky, čemuž napomáhal i ledabylý kostým, sestávající z černobílé malby na obličeji a černé čepičky, z níž trčel hercův cop vlasů svázaný červenou gumičkou.
Jinak se ale hra docela líbila - křepčící měšťané (snad jen Kolík Aťsepicnu mohl dostat větší prostor...), skvělý kouzelník Dobrořez, Albert, výborné mluvící klepadlo. Škoda jen, že hra jako celek měla spíše pochmurnější nádech a několik posledních scén muselo nutně zmást každého předlohy neznalého diváka.
Odhodím-li však stranou své zvýšené nároky, mohu prohlásit, že se jedná o příjemnou hru, kterou byste si neměli nechat ujít, ať už jste zavylí fandové fantasy či nikoli.

Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 6

› Zeď
natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

čtenář Antilistí
(26.05.22, 09:43)
KOnec jara 18.6.2022 sraz 14:00 nádraží Ostrava - Vítkovice - poté přesun na Starou haldu - zahraje Folkolorit. https://bandzone.cz/koncert/526611-vitkovice-stara-halda-nove-jezero-konec-jara-2022

herr madved
(05.06.20, 23:25)
...kam zmizelo nokturno?

čtenář Antilistí
(11.02.20, 20:34)
Vítání jara 21.3.2020 - Ostrava - Výškovice - sraz Konečná tramvají 14:00 - oheň, Morana , Folkolorit, https://bandzone.cz/koncert/502014-vyskovice-rokle-za-vyskovicemi-vitani-jara

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2023 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14766
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6428
autorů: 864