ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Sci-fi a fantasy? PROČ?

27.05.08 | David Kartaš | Knihy & čtení

Článek o přemíře hyper-komercionalizovaného sci-fi a fantasy braku a čirém nedostatku starého dobrého hororu.

Nevím čím to je,ale když se zamyslím nad českou scénou, nedokážu si vybavit jméno jediného hororového magazínu, či magazínu, který by se k hororu alespoň částečně hlásil více než jedním slovem na posledním místě v malém podtitulku (a Pevnosti, mé oko hledí tvým svěrem).<{p>

Víte, důvod toho je jasný-komunismus. V době největšího rozkvětu "pulpů", kdy dochází také k vytvýření skvostů hororu a líbezné fantasy, je naše země pořád dost izolovaná. Přichází obsazení Germánskou Říší, následované čtyřiceti lety komunismu, velebící jako ideál sílu paží a holou blbost před sílou intelektu. To, co po celém světě lidé prohlašují za základ moderního hororu, autory, nad kterými v noci pomočovali povlečení King i Barker, tak ti jsou u nás neznámí.

Vezměme si H.P.L-Lovecraft, autorita JINÉHO hororu,odstupujícího od romantického cicmání se v úděsném příběhu, muž, který zprostředkoval vize chladného, bezcitného kosmu,v němž je lidská rasa pouhým zábleskem,nikým nežádaným a nikým neoplakávaným.Ukázal nám vize starých domů, měst postavených dávno před rozdělením kontinentů,obrovská,nevyslovitelná tajemství a hrůzy.Přesto ani lidé,jejímž oborem je literature jeho jméno u nás neznají.Lidé až v Japonsku píší "pastiche" a příběhy inspirované jeho tvorbou,ale ve střední evropě je tento americký anglofil (=obsese starou anglií) naprosto nikým.

A to měl H.P.L. štestí,že psal i novely,které se mohli objevit s jeho povídkami.To Clark Ashton Smith,člen Lovecraftova "kruhu" spisovatelů, jež zároveň doplňovali své povídky a rozvinuli něco zcela výjmečného-což pak po Lovecraftově smrti jeden z nich,August Derleth,stáhl dolů svou nutností přetvořit Lovecraftovu vizi temného vesmíru ,aby se shodovala s jeho vlastním katolickým světonázorem-tedy rozdělil jednotlivá "božstva" jako "dobrá" a "zlá"- což bylo naprosto v ROZPORU s původním posláním díla. Nechci zde strhávat Derlethovo dílo, byl bezesporu nadaným povídkářem a HPL si jej vážil jako mladého talentu, ale toto, milí přátele, byl prostě podraz.

Nicméně-zpátky ke Smithovi.O něm Lovecraft sám napsal ve svém proslulém eseji "Přízračná hrůza v literatuře" ("Supernatural horror i literature", jako vše, co HPL napsal lze přečíst zdarma na internetu).

"Z mladších američanů nikdo nehraje na notu kosmického děsu tak dobře,jako Kalifornský básník ,malíř am prozaik Clark Ashton Smith,jehož bizarní dílo,kresby ,malby a povídky,je pro hrstku vnámavých čtenářů skutečnou rozkoší.Smith umisťuje děj do vzdáleného a ochromivě děsivého vesmíru- džungle jedovatých zářících kvetů na saturnových měsících,zléa groteskní chrámy v Atlantidě,Lemurii a zapomenutých starších světech a vlhké bažiny skvrnitých,smrtících hub v přízračných krajích za hranici Země."

(Howard Philips Lovecraft,"Supernatural Horror in Literature",Kapitola IX, odstavec 24 (poslední),překlad Stanislavy Menšíkové)

Tento autor nikdy nenapsal skutečnou novelu-a tím pádem je tedy u nás rozhodně zapomenut.

Snažit se mluvit s někým o fantaskních,líbezných vizích ze snových světů Lorda Dunsanyho je v této zeměpisné šířce rovněž pasé.

Nezmiňuji se o dalších nesouvisejících autorech,tvořících podobná skostná díla.

Jediní autoři,kteří se u nás tisknou,jsou ,z velké části,autoři sci fi a fantasy, které se buď užívají v různých sociálních obměnách,či demonstrují vztahy dnešní doby,aplikované na dobu jinou.Jsou jistě autoři,kteří se schématu vyhýbají,ale u nás jsem jich mnoho nečetl-a dnes,kdykoliv je popis na zadní straně typu "na planetě xyz se řeší problém s......."(politika,intriky,láska,etc.) či "na mezihvězdné lodi třetí generace,směřující k.......",tak knihu prostě odložím.

A bohužel se mi to stává VELICE často.

Související články


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 8

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866