ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Hledají se autoři "podivna"

12.05.08 | David Kartaš | Knihy & čtení

Je nutno spojit své síly a své fantazie, neboť jen tak lze uniknout neznámu.

H.P.Lovecraft nazýval jak literaturu svou, svých přátel a idolů i některých následovníků jako "Podivnou fikci"-ve smyslu bizarna,zoufalství a nadsvětových vizí prastarých věcí.Ve své "Přízračné hrůze v Literatuře" či ve svých dopisech vyjmenovává díla,která ho zaujala svou hrůzností a svými fizemi či naopak svou poetickou fantastikou,jak tomu je v případě takových autorů jako Lord Dunsany.

Bohužel v korpusu české literatury se snové poetičnosti nejčastěji blíží pouze Jan Weiss (a to i ve svých "vážných" dílech) a k nadsvětové bizarnosti má nejblíže snad jen Jakub Arbes.

Moderní česká literatura, jíž byl vliv Lovecrafta a jeho spoluautorů,kolegů, vzorů či následovníků buď vůbec odepřen a nebo jen v množství omezeném celosvětovou proslulostí,nemá takovouto sekci-nevychází zde jediný magazín, který by se alespoň mírně obsahem přibližoval Machenovým či Chambersovým příběhům-nic podobného M.R.Jamesi či A.Biercovi.Dokonce jméno velikána hrůzné americké literatury 19. století,Nathaniela Hawthorna, jehož vliv se může směle rovnat s vlivem Poeovým je u nás i u lidí u nichž je literatura profesí zcela neznámé.

Za svůj život jsem narazil na jediného jiného člověka,který četl Dunsanyho díla, ale bohužel jiná než já a ta ne z těch fantaskních.

Pozdní současné reprinty Lovecraftových děl,přesto,že zasvěcencům budou vskutku lákavým počtením,představují pouze někdy velice neobratně přeložená vydání pro sběratele.Jediná "popularizační" snaha která se na našem trhu jinak objevuje jsou sešity ,které k příběhům o nelidských hrůzách přičleňují ilustrace Káji Saudka, jež se k tomuto dílu NAPROSTO NEHODÍ.

Je to podobné jiné sbírce,kterou jsem vyděl-sbírku Poea,jež ilustroval Karel Born.

Proto jsem se rozhodl zde agitovat: hledám autory příběhů hrůzostrašna, nikoliv však konvenčního, ale osobitého, vašeho. Prosím, kdokoli má nějaké podobné dílo, ať už v poezii či próze ať mi o něm prosím dá zprávu a nebo mi je zašle. Jsem ochoten vypomoci s každým námětem. Děkuji za pozornost.

D. Kartaš


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 1

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6445
autorů: 866