ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Krucipusk: Druide!

11.12.06 | Max | Hudba & CD

Rock´n´roll to není prdel!

Občas se mi to stává. Něco mě zaujme, takže zapátrám a chci vědět co nejvíc. Stalo se mi to u písně Láska je kurva od skupiny Krucipusk. A tak jsem začal pátrat dál a objednal si zatím poslední CD s názvem Druide!

S hardrockovým Krucipuskem jsem se setkal celkem přirozenou cestou. Náhodou na festivalech. Projev zpěváka Tomáše Hájíčka, jeho sarkasmy, narážky a především pak živelnost, jsou obrovskou devizou skupiny. Už jsem se o tom dřív zmiňoval v reportu z Poličského Rockoupání.

Temný hvozd na obalu alba napovídá, že se budeme zabývat mystikou a magií. Tato témata jsou ve většině písní skutečně hojně zastoupena. Z titulní písni Druide! je zřejmý autorův zájem o keltskou mytologii. Je to píseň energická. Stejně jako další vál, a to MayDay. Tedy volání o pomoc. Je to vyjádření odporu k rátorice současných médiím a touha po tom, „uletět“ někam. V třetí písni, Keltskej osud, se Tomáš Hájíček opět vyznává ze svého vztahu ke Keltům. V refrénu „Keltskej osud máme, barbary v nás nespálí slunce ani mráz“ je jasně řečeno, za koho se považuje. Vrcholem celého alba je pro mě následující kus a to Láska je kurva. Ačkoliv je pointa písně už v jejím názvu, je text vystavěn vskutku precizně. Celou píseň odstartují vynikající kytarové rify, které nepostrádají melodičnost, avšak vzápětí jsou stáženy do pozadí, aby mohl strejda Tomáš (jak sám sebe zpěvák tituluje) rozvinout svojí argumentaci o tom, jak „jeden jednou žil a nevěda zatoužil, protože hodně chtěl, tak na tom uletěl. Nabyl v tom žádnej trik jen věčnej hlad…“ Není třeba citovat zde celý text. Lépe slyšet (nejlépe na živo). Pokud se někdo potácí životem nevěda kudy kam, potom pro něj Cesta určitě nebude ukázáním směru. Píseň šestá, Belzebub disco, mi po prvním poslechu přišla dětinská a neoriginální. Kolikrát už rockeři zesměšnili diskotéku a kolikrát jí ještě zesměšní parafrázováním jednoduchých ducduc rytmů? Tady to ovšem znovu (vlastně jako vždy) stojí na textu, který vlastně není ani tak o diskotékách jako spíš o kritice společnosti jako takové. V této písni použité smyčce jsou taktéž výtečně načasované a nepletou se tam, kam nemají. Naopak, tam kde mají zklidnit atmosféru, vystupují do popředí. Píseň Bič se pro změnu zabývá problematikou výchovy dívek (nejen v Čechách). Nezobecňovat, v textu je řečeno, na koho bič platí. Je peklo rájem? Pokud vezme někdo zákon do svých rukou musí počítat s tím, že ho čeká Criminal. Je to tak trošku gansterka o tom, že pokud systém selže, musí se o sebe člověk postarat sám, ale (bohužel) si na něj ve finále ten systém zase vzpomene a ukáže mu jeho mantinely. Předposlední titul Cest la mort je jediná balada na celém albu, kde zpěvák (spíš než zpívá) odříkává sugestivním hlasem poselství pozůstalým. Tečkou za celým albem je Rock´n´Roll to není prdel, kde je tentokrát název všeříkající. Rock´n´Roll, nadsázka, radost.

Pokud bych bral album Druide! smrtelně vážně, nevím zda by se mi líbilo. Nejlépe bych to asi vyjádřil následující příhodou. Bylo to v lese, v Moravském krasu, po koncertě dvou kapel, kdy zvukař ještě několik hodin pouštěl písničky z CDček. Požádal jsem ho o Láska je kurva a on se zeptal: „Ty seš nešťatsně zamilovanej?“ „Právě že ne!“


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 38

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14769
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6446
autorů: 866