ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

Nierika: Poison on your spoon

16.07.06 | Skaven | Hudba & CD

Kopřivnická kapela Nierika od svých downtempových začátků pokročila k hudebnímu výrazu neuvěřielně svéráznému a dynamickému. Jejich aktuální album je dítko nadmíru povedené a napěchované výtečnou muzikou.

nierika cover

Kapela Nierika vznikla v roce 2001 jako studiový projekt Toma Neuwertha a Michala Burgeta. Postupně se zapojili další členové a vznikla regulerní kapela, která v roce 2003 začala koncertovat. Na konci roku vychází debut Hydroponicum mířící kamsi k triphopovýcm končinám. Avšak zprvu značně elektronická muzika nižších bpm se postupem času mění a nabírá rockovější rysy. To je patrné hlavně na koncertních vystoupeních a výsledkem těchto transformací je CD Poison on your spoon.

Vezměme to stručně a popořadě. Skladba Undercover, která album otevírá, se jeví všelijak, z kombinace mužského vokálu, elektronických serepetiček a akustického zvuku kytary se proplete až k mírně dynamickému závěru, ale žádná pecka to není. Zato skladba č. 2 – (R)evolution je záležitost naprosto výborná, jedná se vpodstatě o instrumentální drum‚n‘bass a na živo je to vyčerpávající skákací věc nabitá enerhie od prvního úderu na buben až k poslednímu tónu kytary.

Když přeskočím třetí a čtvrtou skladbu s omluvou „ucházející“, docházíme k písni 1000000 different tommorows s výborným nápěvem a nápaditou rytmikou. Člověk by neřekl, že s kytarou, klavírem a bicíma (a samozřejmě velmi charizmatickým zpěvem) se dá vytvořit ještě něco co zní nově a neotřele.

Skladba šestá si zaslouží vlastní odstavec. Satelite představuje muziku přesně na půl cesty mezi elektronickou koncepcí a nástrojovým ztvárněním. Jdnoduše geniální nápěv na akustickou kytaru doprovází strohé bicí a kombinace mužského a ženského vokálu (+ všudypřítomné decentní elektronické zvuky), tempo je akurátní a příjemně plyne. Pokud jsem zapomněl říci, že se zpívá anglicky, tak tady to je. Kupodivu to kapele velmi sluší.

Skladba sedmá odvážně odkazuje na triphopové velikány Portishead, ovšem osmý kus Crystal ukazuje umění Nieriky v tom nejlepším světle, přesně tam, kde ji to nejvíce sluší – precizně jednoduchý zvuk, dokonalá melodie zpěvu, práce s dynamikou (nevěřili byste, co dokáže pár táhlých tónů klarinetu v pravou chvíli…). Zkrátka úchvatná balada.

CRYSTAL SPIRIT
MOUNTAIN STREAM
SONG OF WATER
WINTER'S DREAM

ASTRAL PLANING
MIND'S ELEVATION
LIGHT IS LIFTING
SPRINGTIME'S VISION

SHADOW PLAYER
HEAVEN'S GAZE
FORTUNE RISING
SUMMER DAZE

Desátá slkadba je v sousedství těch nejlepších kusů trochu popelkou, proto přejděme rovnou ke kusu číslo 10, skladbě, kterou považuji za největší skvost CD – Good bye.

SO I SAD GOOD BYE TO YOU
IT SURE IS BAD NEWS FOR YOU
I´M SO BORED ,OH CAN'T YOU SEE
YOU'LL NEVER BE THE BOY FOR ME

EAT YOUR CHIPS AND DRINK YOUR BEER
NOW I'M LEAVING GOOD BYE MY DEAR
THERE IS NOTHING YOU CAN DO
I'LL NEVER BE THE GIRL FOR YOU

IT'S A SHOW THAT I AM IN
I DON'T BELIEVE IN ANYTHING
I DON'T CARE WHAT PEOPLE SAY
THIS NIGHT IS MINE SO GET OUT OF MY WAY

WHAT I SHOULD AND WHAT I MIGHT
WHAT I KNOW IS WHAT I'VE TRIED
I´M AS EASY AS I CAN BE
I´M AS EASY AS 1, 2, …. 4

A BOTTLE OF WINE IN MY HAND
FOOL MOON BE MY ONLY FRIEND!
WALKIN' TALKIN' I GET LOST
THE BODY IN THE FIRE
THE HEART IN THE FROST

NOT QUITE HAPPY BUT HAVIN' FUN
I HAD TOO MUCH I'M GETTING DRUNK
ALL THOSE VOICES ALL THOSE HANDS
ALL THAT WINE JUST MAKES ME DANCE

IT'S A SHOW THAT I AM IN
I DON'T BELIEVE IN ANYTHING
I DON'T CARE WHAT PEOPLE SAY
AND WHAT WILL BRING THE BRAND NEW DAY

Není možná tak perfektně hudebně ztvárněná jako jiné skladby, ale má úchvatný výraz.

Poslední skladba Stronger za mnoho slov nestojí, přejděmež k závěrečnému verdiktu. Album je opravdu jedinečné, skvěle se poslouchá, je nápadité a zasloužilo by celé odstavec superlativ. Jste li tolerantní k malé dávce elektronickýcý pípátek, šumítek a tucátek, muzice Nieriky příjdete na chuť cobydup. Ochutnávky naleznete přímo na stránkách kapely Vřele doporučuji!


Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 6

› Zeď
herr madved
(05.06.20, 23:25)
...kam zmizelo nokturno?

čtenář Antilistí
(11.02.20, 20:34)
Vítání jara 21.3.2020 - Ostrava - Výškovice - sraz Konečná tramvají 14:00 - oheň, Morana , Folkolorit, https://bandzone.cz/koncert/502014-vyskovice-rokle-za-vyskovicemi-vitani-jara

čtenář kryštof
(14.11.18, 14:27)
čau lidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

čtenář Antilistí
(08.11.18, 08:06)
Vítání jara - 20let - 22.-23.3.2019 - pátek 22.3. - koncert kapel - Rock Hill - Ostrava- Sobota 23.3. - sraz konečná Výškovice 14:00 více : bandzone.cz/koncert/477093-vyskovice-rock-hill-music-club-vitani-jara-20let-2019

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2022 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14762
článků: 557
obrázků: 3652
dílek: 6382
autorů: 862