ikona.png, 0 kB Nokturno.net / články

  

+ přidej: dílko | obrázek» přihlásit | zaregistruj se

C. S. Lewis: Rady zkušeného ďábla

09.02.06 | Skaven | Knihy & čtení

Korespondence. Jistě. Ovšem ne tak ledajaká. uznejte - kdy se vám poštěstí nahlédnout do dopisů samotných pokušitelů?

Zmarchrob není jen tak někdo, žádný uslintaný pekelník čpící sirovodíkem, nýbrž vysoce postavený služebník Otce v hlubinách a jako takový má zájem na zdárném postupu svého synovce Tasemníka, druhořadého pokušitele - začátečníka. Formou dopisů mu předkládá všelijaké důmyslné rady, kterak přistrčit svého "pacienta" na tu správnou stranu, kde něco zamlčet a kde zas lehce přitlačit ("Už jsme je úspěšně naučili obecné zásadě, že ve všech zážitcích, které je mohou učinit šťastnějšími nebo lepšími, jsou "skutečná" jen fyzická fakta - duchovní prvky jsou "subjektivní"; ve všech zážitcích, které je mohou zkazit nebo zbavit odvahy, jsou hlavní skutečností ty duchovní prvky..."). Nutno říci, že jsou to rady peklaznalce, tedy ne jen tak ledajaké tlachy, ale důmyslné návody, kličky a metody prověřené tisíciletým užíváním. Žel Otci v Hlubinách, Nepřítel má také svoje metody a až nepříjemně často se mu daří své ovce obloudit a vyškubnout je drápkům pekla. Inu, posuďte sami:

Můj drahý Tasemníku,
Na Tvé poslední zprávě o stavu pacienta mě nejvíce zneklidňuje to, že on už nedělá tolik pevných předsevzetí jako při svém původním obrácení. Píšeš, že už neplýtvá sliby o věčné ctnosti, ani nečeká, že mu bude poskytnuta „Milost" na celý život; že jenom doufá v její nepatrný denní a hodinový příděl, aby mohl zápasit s pokušením toho dne a té hodiny! To je velice nepříjemné.
Teď mě napadá jen jedno. Tvůj pacient je teď pokorný; už jsi ho na to upozornil? Každá ctnost nám připadá méně hrozná, pokud si jí člověk je vědom, a obzvlášť to platí o pokoře. Ve chvíli, kdy bude skutečně chudý v duchu, propašuj do jeho mozku příjemnou myšlenku: „Propánakrále, já jsem pokorný!“, a téměř vzápětí se v něm objeví pýcha – pýcha na vlastní pokoru. Pokud si to nebezpečí včas uvědomí a tuto novou formu pýchy zdolá, ať je pyšný zase na to – a tak dále, kolikrát jen budeš chtít. Ale nezkoušej to příliš dlouho; mohl bys v něm probudit smysl pro humor a míru. Pak by se Ti jenom vysmál a šel si lehnout.
Líbá tě tvůj strýc Zmarchrob


Lewisovy Rady zkušeného ďábla jsou vpravdě briliantní záležitost, jednatřicet Zmarchrobových psaní postupně odhaluje všeliké lidské vrtochy, bludy a přesvědčení. Tu a tam si autor pekelníkovými ústy libě šťouchne do běžného (nejen) anglického človíčka - do křesťana i ateisty, vtip a kritika padá nemilosrdně na adresu vědy, médií či obecného vkusu. Jeho smysl pro humor se však s největším zadostiučiněním zaměřuje ponejvíce na starého známého Otce v Hlubinách, neboť "Ďábel... ten pyšný duch... nesnese, aby se mu někdo posmíval."

Diskuze

 Přidat komentář 
› Online 3

› Zeď
čtenář Antilistí
(28.11.23, 19:14)
Já jsem tady furt...

Lakmé
(19.11.23, 17:13)
Taky sem semtam zabloudím, z nostalgie, pro pocit ...

čtenář Donar Tyr
(11.11.23, 01:51)
Ano, občas se sem vracím do minulosti... Je to hezký pocit :).

natir
(06.05.23, 13:33)
Kamarádové, jste tu alespoň občas? Alespoň na skok? Alespoň?

všechny zprávy | RSS


O nokturnu

Nokturno je místem pro všechny milovníky fantasie, dobrého počtení a rozumné rozpravy.

©1999-2024 Skaven

Shrnutí

komentářů: 14774
článků: 557
obrázků: 3653
dílek: 6451
autorů: 866